Elna har vasket på Herøya i 50 år

4. mars 1976 begynte Elna Andreassen som renholder på Herøya. 50 år seinere er hun fremdeles i full sving med moppen inne i industriparken.
to kvinner tett sammen, blomster Elna Andreassen med 50 år jubileum i jobb, sammen med leder Tone Netteland, ISS Facility Services i Herøya Industripark.

Da Elna var 16 år og troppet opp til sin første arbeidsdag, var Norsk Rengjøringsselskap arbeidsgiver. Kunden var Hydro. Nå heter selskapet ISS Facility Services og kunden er Yara. ISS har ca. 15 ansatte i Herøya Industripark og har levert renholdstjenester siden 1963.

Rett fra skolen

– Jeg gikk omtrent rett fra skolen og begynte her, forteller 66 åringen. – Og jeg har vært over hele området, egentlig. De første 20 årene vasket jeg kontorer og kontrollrom i Ammoniakk-fabrikken. Kontrollrommene var mest skitne, for der var det mye trafikk til fabrikklokalene for prøvetaking.

I en lang periode var Elna fast rundt omkring i flere fabrikker og jobbet med vedlikeholdstjenester. Det vil si oppskuring av gulver, vask av tak og vegger og den type oppgaver. Nå er hun tilbake i daglig renhold. – De siste 11 årene har jeg vært på Yaras skipningsavdeling.

 

portrett av kvinne, blomster
Elna Andreassen, 66, er på jobb hver eneste dag.

Fagbrev

– Til å begynne med jobbet jeg med langkost og klut til gulvvask, men det har vært en stor utvikling på dette området. Renholdet gjøres fremdeles manuelt, men nå er det mopper som gjelder. Og så har det blitt mye reinere inne på området her. Tidligere var det søppel og rot over alt, men det skjedde en voldsom endring en gang på 80-tallet. Da ble det bedre for oss på renhold også.

Fagbrev som renholdsoperatør tok hun for 25 år siden. – Da ble jobben bedre, for da lærte jeg enda mer, forskjellige teknikker og å tenke litt selv, sier Andreassen.

Ikke klar for pensjon

Selv om Elna fyller 67 i august, er hun ikke helt sikker på at hun vil pensjonere seg. – Jeg er litt redd for at jeg kommer til å angre om jeg går av.

– Jeg må jo bare skryte av Elna, bryter driftssjef Tone Merethe Netteland inn. – Vi er kjempeglade for å ha Elna hos oss. Hun er et råskinn. Elna er på jobb hver eneste dag. Det er imponerende i en så tøff arbeidshverdag.

ISS med fornyet avtale

ISS Facility Services har nylig forlenget sin avtale med Herøya Industripark AS. Nye tre år med mulighet for ytterligere forlengelse.

 

Tekst/foto: Ole Bjørn Ulsnæs   obu@skribenten.no 


Les også