Nykommer Afry rekrutterer på Herøya

Det globale rådgivningsselskapet Afry har etablert seg i Herøya Industripark i gjenbrukslokaler, noe som understreker deres bærekraftsfokus. Nå satser de på rask vekst i regionen og rekrutterer nøkkelkompetanse.
portrett av mann, poserer, armene i kors, kontorlandskap Afry på plass i Bygg 25G: – Her trives vi veldig godt, sier Niklas Fransson.

AFRY har funnet seg godt til rette på Herøya – og jakter nå på nye kollegaer. Da det globale  rådgivningsselskapet skulle etablere seg her, falt valget på rehabiliterte lokaler i 3. etasje i Bygg 25G – et prosjekt som virkelig setter gjenbruk og bærekraft på kartet.

– Dette passer oss perfekt, sier Niklas Fransson, digitaliseringsingeniør hos Afry. – Hele innredningen og materialvalget er basert på gjenbruk. Vi er opptatt av bærekraft, både i prosjektene våre og i hvordan vi jobber. Her har vi fått stilige, brukervennlige lokaler som gjenspeiler hvem vi er.

 

dørkarm, innblikk møterom
Stilige og brukervennlige lokaler hos Afry.

Søker kompetanse

Afrys kontor på Herøya rommer rundt 200 m², med plass til ni arbeidsplasser. Foreløpig er de to ansatte på plass, men vekstplanene er klare:
– Vi blir snart tre, og vi planlegger videre rekruttering. Vi søker særlig etter kompetanse innen automasjon, digitalisering, prosess og piping, forteller Fransson.

Gjenbruk fra A til Å

Da byggets 1. og 2. etasje skulle rehabiliteres, falt det naturlig å inkludere også 3. etasje i oppgraderingen. Det var Sissel Nybro, leder Prosjekter i Herøya Industripark AS som, inspirert av entreprenørens ombrukskartlegging i etasjene under, fikk ideen om å gjøre 3. etasje til et fullskala gjenbruksprosjekt. Med dette ble grunnlaget lagt for et ambisiøst og bærekraftig oppussingsløft.

– Vi satte oss et ambisiøst mål om å gjenbruke mest mulig og kjøpe minst mulig nytt, forteller Andrea Austjord Vik, Bærekraftsrådgiver i Herøya Industripark AS. – Resultatet er blitt et lyst, moderne kontor med en tydelig bærekraftsprofil.

 

tre personer sitter i stoler rundt et rundt bord
Sosial sone er viktig: fra venstre Trond Herrefoss, Herøya Industripark AS, Niklas Fransson, Afry, og Andrea Austjord Vik, Herøya Industripark AS.

Kjøkkenet og møblene i sosialsonen, møbler i møterom, veggplater, teppefliser, himling, lamper, dører og enkelte kontormøbler er alle gjenbruk fra andre leietakere i bygget.

– Fordi Afrys arealer er litt mindre, kunne vi plukke ut det beste fra renoveringsjobbene i etasjene under. Entreprenøren har gjort en kjempejobb – vi er veldig fornøyde med resultatet, sier Andrea Austjord Vik.

Møbler av gjenbruksmaterialer

Trond Herrefoss, Eiendomsforvalter i Herøya Industripark AS, peker på at også møbelprodusenter nå er opptatt av gjenbruk.

– Bordplatene på kontorene er nye. Men enkelte hev-senk-bord har fått nytt liv, laget delvis av gjenbrukte materialer. Dette er gode løsninger for kontormøblering og noe vi kommer til å se mer av.

I dette arealet er det kun sanitæranlegget og gulvbelegg på toalettene som er helt nytt.

Et grønt og sosialt arbeidsmiljø

De nye lokalene er lyse og åpne, med vinduer på alle sider som slipper inn dagslys og gir gode vekstvilkår for grønne planter.

– Vi har til og med et digitalt system som overvåker plantenes helsetilstand – og en vanningsapp som viser hvem som vanner! ler Fransson.

Den sosiale sonen er også viktig for AFRY.
– Vi ønsker å utvikle den videre, og er i dialog med Eiendomsforvalter Trond Herrefoss, for å se hva vi kan få til. Et hyggelig og inkluderende miljø er viktig for oss – både for trivsel og for å tiltrekke nye kollegaer.

 

grønne planter, ledningsnett
Afry's planter blir stelt godt, overvåket og fulgt opp via egenprodusert app.

AFRY om AFRY

AFRY er et ledende europeisk selskap med global rekkevidde innen teknologi, design og rådgivning. Vi akselererer omstillingen til et bærekraftig samfunn. Vi er 18 000 dedikerte eksperter innen industri, energi, infrastruktur og digitalisering, som sammen skaper bærekraftige løsninger for fremtidige generasjoner. I Norge og globalt er vi en av de ledende rådgivermiljøene innen prosessindustrien

I industridivisjonen er vi 150 ansatte av ca. 1000 ansatte i Norge og jobber innen 5 Business Units: Process & Plant design, Digitalization & Electro, Environment & Civil, Food og Life Science. Globalt er vi i tillegg 8000 industri kollegaer i over 15 land, hvor AFRY er verdensledende aktør innen flere av segmentene.

Tekst/foto: Tone Brekke   tone.brekke@hipark.no 


Les også